La comunità romena di Viterbo si incontra e si racconta attraverso storie quotidiane, punti di vista, fatti di cronaca, appuntamenti e novità, per non dimenticare le radici e per vivere meglio la distanza da casa.
Informazioni utili per i romeni che vivono a Viterbo e per tutti i viterbesi e gli stranieri della Provincia, per conoscere le opportunità che la realtà circostante offre e sentirsi partecipi alla vita della città.

Romania-Belarus 3-1

Mutu muta, nationala invinge Belarus
9 Septembrie 2007
Andrei Craciun (Minsk)
Echipa nationala de fotbal a Romaniei a castigat aseara, la Minsk, partida cu Belarus, scor 3-1, si se mentine pe primul loc in Grupa G a preliminariilor pentru Euro 2008.

Victoria tricolorilor a fost asigurata de ex-pitestenii Adrian Mutu si Nicolae Dica. Starul de la Fiorentina si „decarul” Stelei formeaza un cuplu redutabil, ei marcand si in recentul amical cu Turcia, dar si in deplasarea din Albania. Nationala tricolora a bifat aseara al 14-lea meci consecutiv fara infrangere.> Adrian Mutu a deschis scorul in minutul 17, dupa o cursa frumoasa, cu doi fundasi adversi in spate, incheiata cu un sut in dreapta lui Vasili Hamu-tovski, mingea lovind si bara inainte de a intra in poarta. „Briliantul” a ajuns aseara la cota 27 de goluri marcate in tricoul nationalei si se apropie de recordul lui Gica Hagi, care a reusit 35 de goluri pentru Romania.Mutu, peste tot> Tricolorii n-au reusit sa tina avantajul decat trei minute. Aleksandr Hleb l-a deschis in stanga pe Romascenko, iar acesta a egalat cu un sut la coltul lung.> Sarbatoritul Petre Marin a fost unul dintre cei mai slabi jucatori de pe teren. Golul egalarii a venit de pe „bulevardul” lasat liber de fundasul stelist. Cu un minut inainte de golul lui Mutu, ex-sovieticii au avut o mare ocazie de gol, dar Romascenko a sutat peste poarta tot de pe partea unde actiona Petre Marin.> Nicolae Dica i-a adus din nou pe tricolori in avantaj, cu cateva minute inainte de pauza, cand a reluat cu capul o centrare a lui Sergiu Radu. Mingea a lovit din nou stalpul din dreapta lui Hamutovski inainte de a trece linia portii.> Adrian Mutu a ratat cele mai mari ocazii in repriza secunda. In minutele 74 si 75, starul nationalei a scapat singur cu portarul, dar, prima oara a fost ajuns de un fundas, iar apoi a fost blocat senzational de Hamutovski. Peste numai un minut, Mutu a fost faultat in careu de fostul portar al Stelei. Tot atacantul de la Fiorentina a executat penalty-ul si a inchis jocul cu o „scarita” perfecta.> Sergiu Radu a jucat bine la debutul in echipa nationala, facandu-l uitat pe Ciprian Marica, jucator care a fost racit toata saptamana si n-a putut fi recuperat in timp util.> Astazi, delegatia Romaniei urma sa plece direct spre Köln, unde miercuri va disputa un amical de lux cu reprezentativa Germaniei, medaliata cu bronz la ultima editie a Cupei Mondiale. AtmosferaSarbatoare si fete frumoase pe stadion> Pentru ca in Minsk s-au sarbatorit ieri 940 de ani de atestare documentara, fanii echipei nationale de fotbal a Belarusului au gasit prilejul sa zaboveasca la un pahar in plus inaintea meciului cu Romania. Cei mai multi dintre cei care au pasit pe cea mai importanta arena din Minsk duhneau a votca sau a bere. > La stadion au fost prezenti circa 20.000 de spectatori, printre care si cei 10 romani care au parcurs formalitatile complicate pentru a obtine viza pentru Belarus si care au suportat drumul costisitor si obositor pana in patria lui Luka-senko. Acestia s-au pierdut in marea „ros-verde” care s-a scurs peste arena „Dinamo”. > La una dintre peluze au luat loc si 1.000 de soldati. Foarte disciplinati, ostasii s-au indreptat in pas de defilare catre stadion si n-au iesit din cuvantul sefilor. > Inainte de meci, pe stadion a avut loc un miniconcert, cateva artiste locale extaziind asistenta. Surprinzator, in tribune au luat loc foarte multe reprezentante ale sexului frumos.> In momentul intonarii Imnului Belarusului, toti spec-tatorii s-au ridicat in picioare si au fredonat din inima. Senzatia a fost ca, la capitolul organizare, romanii inca mai au de luat lectii de la ex-sovietici.
Grupa G
PRELIMINARIILE EURO 2008
BELARUS - ROMANIA...........................1-3
Marcatori: Romascenko (20) / Mutu (17 si 77 - penalty), N. Dica (41)
BELARUS: Hamutovski 5 - Tigorev 5, Radzkov 5, Plaskonii 5, Stasevici 6 - Kalacev 6 (78, Skverniuk), Koritko 6, Hleb 7, Romascenko 7 - Rodionov 5 (61, Vasiliuk 5), Kornilenko 5.Antrenor: Bernd Stange
ROMANIA: Lobont 7 - P. Marin 4, D. Goian 6, Chivu 5, Rat 6 - Codrea 5 (90, Trica), Ov. Petre 5 - Nicolita 6, N. Dica 7 (68, D. Munteanu 6), Mutu 8 - Sg. Radu 7 (57, Fl. Petre 5).
Antrenor: Victor Piturca
Stadion: „Dinamo”; Spectatori: 20.000; Arbitri: P. Frojdfelt 7 - K. Pettersson 6, F. Nilsson 6 (toti din Suedia)

Fara Van Persie, Sneijder si Melchiot la Constanta
    "Romanii au cazut victime stangaciei si indisciplinei"
    Victor Hanescu, in "sferturi" la Bucuresti
    Ganea, fara succes
    McLaren, depunctata

"Trebuie sa ne trezim"
    14 Septembrie 2007
    Dorin Focseneanu, din K

Dupa esecul cu 1-3 suferit miercuri, in amicalul cu Germania, Mutu spune ca Romania are nevoie de concentrare pentru a trece de Olanda.

Fotbalistii din echipa nationala a Romaniei n-au reusit sa reziste celui de-al 15-lea val. Tricolorii au cedat miercuri, la Köln, in fata Germaniei, scor 1-3, in ultimul test inaintea marii confruntari din octombrie, cu Olanda, in preliminariile Campionatului European din 2008.

Romanii nu mai pierdusera in fata nemtilor de 23 de ani (1-2 cu RF Germania, la Euro 1984) si, mai mult, ii umilisera pe 28 aprilie 2004, in meciul amical disputat la Bucuresti, scor 5-1. In meciul de miercuri, selectionerul german Joachim Low a folosit multe rezerve, ceea ce ridica un semn de intrebare privind evolutia fotbalistilor tricolori.

Nationala a inceput partida de la Köln in stil de mare echipa si, dupa doar patru minute, conducea cu 1-0, prin reusita lui Dorin Goian. Tricolorii au ratat apoi ocazii pe banda rulanta, irosind astfel ocazia de a se desprinde pana la pauza. In ciuda jocului bun al romanilor, nemtii au egalat in minutul 42, prin Schneider, care a profitat de eroarea lui Razvan Rat.

Dupa pauza, „galbenii” au cedat complet fraiele jocului, Odonkor si Podolski consfintind rezultatul final. Germania - Romania 3-1 si nemtii si-au luat astfel revansa pentru suferinta din Giulesti. Tricolorii au avut o evolutie excelenta in prima repriza, experimentul incercat de selectionerul Victor Piturca dand roade. Tehnicianul a pus in fata liniei defensive un alt baraj, tandemul Cristian Chivu - Paul Codrea. Cei doi au izbutit sa-i opreasca pe „teutoni”.

„Ne-a stresat jocul cu Belarus”

Adrian Mutu, cel mai valoros component al nationalei, a luat miercuri seara taurul de coarne. „Am intalnit o echipa grea. Cu toate acestea, am fost superiori in primele 40 de minute. Ne gandeam ca o sa castigam meciul cu elan, dar ne-am dat seama intr-un tarziu ca jucam cu Germania. Trebuie sa ne trezim si sa ne concentram la jocul cu Olanda. Inaintea jocului cu Belarus s-a creat o mare tensiune. Ne-a fost frica de partida de la Minsk. Dupa victoria din Belarus ne-am pierdut din concentrare, si acest lucru s-a vazut astazi (n.r. - miercuri). Am fost obositi. Totusi, infrangerea are partile ei bune. Totul este sa invingem Olanda”, a declarat „Briliantul”. Cristian Chivu s-a descurcat bine in linia mediana, pe noul post in care a fost distribuit de selectioner.

In minutul 20 insa, romanul s-a accidentat la umar, fiind nevoit sa paraseasca terenul. Schimbarea sa a dat peste cap mecanismul lui Piti si le-a permis nemtilor sa declanseze un „blitzkrieg” la poarta lui Danut Coman.

Situatia medicala a lui Chivu este alarmanta. „Exista riscul sa nu-l avem pe Cristi la meciul cu Olanda”, a avertizat Piturca. Gravitatea accidentarii a fost evidentiata si de Adrian Mutu: „Absenta lui Cristi ar fi o pierdere grea”. Fundasul lui Inter Milano a parasit miercuri arena din Köln cu bratul stang imobilizat.

SUPARAT

Victor Piturca nu vrea sa auda de oboseala

Selectionerul Romaniei era cu o falca-n cer si cu alta in pamant la finalul jocului. Dupa o prima repriza in care a fost calm, Piti a schimbat repertoriul in partea secunda, cand si-a certat in dese randuri jucatorii.

„Am pierdut in fata unei echipe mult mai motivate decat a noastra. Am functionat bine in primele 40 de minute, apoi ne-am pierdut concentrarea. Am avut o repriza secunda mai slaba, cu greseli colective si individuale. E bine totusi ca a fost doar o infrangere intr-un meci amical. Ne va prinde bine acest dus rece. E o experienta inaintea partidei cu Olanda. Nu sunt de acord cu cei care considera ca baietii au fost obositi in acest joc. Doar au trecut patru zile de la meciul din Belarus!”, a comentat selectionerul.

Intrebat ce parere are despre norocul batavilor, care au castigat pe terenul Albaniei in minutul 90·3, Piturca s-a schimbat la fata: „N-am stiut ca Olanda a castigat! Am fost informat ca s-a terminat 0-0. E o surpriza ceea ce aud! Nu stiu cat de grav este ca au castigat olandezii... In orice caz, avem nevoie macar de un egal impotriva Olandei”.

AMICAL

GERMANIA - ROMANIA......................... 3-1
    Marcatori: Schneider (42), Odonkor (65), Podolski (82) / D. Goian (4)

GERMANIA: Hildebrand 7 - Hilbert 5, M. Friedrich 5, Metzelder 5 (46, A. Friedrich 5), M. Jansen 5 (46, Castro 5) - Schneider 7 (60, Odonkor 8), Schweinsteiger 5, Hitzlsperger 5 (46, Rolfes 5), Trochowski 5 - Podolski 7, Helmes 4.
    Selectioner: Joachim Low

ROMANIA: D. Coman 5 - P. Marin 5, Tamas 5, D. Goian 6 (71, M. Constantin 5), Rat 4 (75, St. Radu 6) - Codrea 6 (63, D. Munteanu 5), Chivu 7 (23, Ov. Petre 5) - Nicolita 5, Mutu 6, N. Dica 5 (87, Ad. Cristea) - Marica 5 (73, G. Bucur 5).

Stadion: „Rhein-Energie” - Köln; Spectatori: 42.000; Arbitri: N. Rizzoli 7 - A. Stefani 7, R. Faverani 7 (toti din Italia)

INTERVIU

Gabi Tamas: „A fost un dus rece”

Selectionerul Victor Piturca l-a folosit impotriva Germaniei pe fundasul Gabriel Tamas, care nu s-a impus ca titular la echipa franceza Auxerre. Impotriva „Mannscahft”-ului, Tamas n-a rupt gura targului. Daca in jocul aerian a fost suveran, Tamas a avut mari probleme cu adversarii la baloanele trimise la firul ierbii.

EVZ: Gabriel, este dureroasa infrangerea in fata Germaniei?
    Gabriel Tamas: Ne-au batut cu 3-1. Acum trei ani, noi am castigat cu 5-1. Este totusi o invatatura de minte. Poate ca aceasta infrangere a venit la timp, desi un rezultat pozitiv inaintea importantului joc cu Olanda ar fi fost bun pentru moral. A fost un dus rece aceasta infrangere, dupa o serie de rezultate foarte bune. Sunt convins insa ca vom trece peste aceasta suparare. In definitiv, a fost doar un amical. Trebuie sa invingem Olanda si totul va fi bine.

Cum caracterizezi echipa Germaniei?
    Am avut un meci greu, dar cred ca si nemtii au avut mari probleme in prima repriza. Germania este o forta. Cred ca puteam castiga astazi (n.r. - miercuri), dar am ratat prea mult. Nemtii au profitat si au intors soarta partidei. Am dominat prima repriza, dar ei au marcat toate golurile pe greselile noastre.

Vom obtine calificarea la Europenele de anul viitor?
    Am aratat in fata Germaniei ca avem valoare. Am jucat bine si am fi meritat victoria. Sunt convins ca ne vom reveni si vom trece de Olanda. Am avut prea multe ghinioane in ultimii ani. Cred ca norocul va fi de-acum incolo de partea noastra. Avem o echipa valoroasa si trebuie sa mergem la turneul final.

EVOLUTIE OSCILANTA

Danut Coman, inger si demon

Accidentarea lui Bogdan Lobont l-a determinat pe Piturca sa-l titularizeze la Köln pe Danut Coman. Portarul Rapidului a avut doua interventii providentiale la actiunile lui Lukas Podolski (minutele 26 si 50), dar a gafat la golurile doi si trei ale gazdelor. Dupa fluierul final, Lobont s-a dus la Coman si l-a imbarbatat. „A fost un meci greu, in care s-au comis unele erori. Gandul ne zboara spre meciul cu Olanda. Trebuie sa fim in forma si sa-i batem pe olandezi”, a conchis Coman.

Dorinel Munteanu a fost cel mai aplaudat fotbalist roman. Suporterii de la FC Köln n-au uitat cei patru ani petrecuti de „Munti” (intre 1995 si 1999) la gruparea germana. Intrat pe teren in minutul 63, mijlocasul roman a avut o evolutie palida. Munteanu a fost depasit la majoritatea fazelor de adversari, in timp ce pasele sale n-au fost concretizate de coechipieri.

Afectat de rezultat, Munteanu a declarat: „In ultimele 30 de minute, Germania a pus presiune pe noi. Am cazut fizic, si o echipa mare ca Germania te taxeaza. Acum ne ramane doar sa castigam in fata Olandei si sa ne calificam la Campionatul European. Ma bucur ca am fost aplaudat de spectatori, dar ma intristeaza faptul ca am pierdut”.